Menu Zavrieť

Zloženie cestovín

Zloženie cestovín

Zdravé stravovanie je to, čo je prirodzené, lokálne a sezóne. Sme malá rodinná firma, u nás vyrábame cestoviny dnes ako kedysi naši predkovia. Zakladáme si na výrobe čerstvých Vaječných a sušených cestovín z kvalitných surovín bez „éčok, farbív, vody.“ Vajcia dodávajú našim cestovinám vysokú kvalitnú bielkovinu. Zároveň dbáme na zachovanie tradičnej domácej výroby cestovín, pretože rozdiel medzi priemyselnou a domácou výrobou cestovín je priepastný.

Prepeličie vajíčka

Prepeličie vajíčka Nakupujeme od slovenských malých farmárov, ktorí nepoužívajú žiadne antibiotiká, rastové hormóny, ani preventívne medikamenty. S láskou sa starajú o chov prepelíc. Prepelica je vďaka svojej vysokej telesnej teplote + 42°C odolná voči infekciám. To umožňuje udržiavať chovy bez nutnosti očkovania a používania liečiv. Prepeličie vajcia majú jemnejšiu chuť ako slepačie vajcia a obsah cholesterolu je nižší, sú ľahšie stráviteľnejšie a chuťovo jemnejšie.

Vyznačujú sa vysokou nutričnou hodnotou 1700 až 1800 J, čo je viac než polovica energie slepačieho vajcia, ktoré je štyrikrát väčšie – teda sú výborným doplnkom stravy pre športovcov, deti, seniorov a urýchľujú rekonvalescenciu pri celkovej vyčerpanosti organizmu. Hladina vitamínov A, D, E, B1, B2, B12 a stopových prvkov horčíka, fosforu, medi, vápnika a železa je pritom vyššia. Obsahujú pätkrát viac fosforu, 7 krát viac železa ako slepačie.

Pre tieto vlastnosti a ďalšie nutričné ukazovatele sa využívajú pri rôznych špeciálnych dietách: cukrovke, obezite, poruchách trávenia, rôznych alergiách. Okrem toho že sú nutrične výdatné a zdravé, obsahujú takzvané ovomukoidy a ovoinhibitory, ktoré pôsobia proti alergii na pel, trávy, roztoče, či alergény z mačiek a psov. Najväčším producentom prepeličích vajec v Európe sú Francúzi; ročne skonzumujú 60 miliónov vajec.

Slepačie vajíčka

Slepačie vajíčka nakupujeme z malej farmy kde sliepočky sú vo voľnom výbehu, na zelenej lúke a svieti na nich  slnko – sú šťastné. Od prírody je vajce miestom kde sa vyvíja nový život. Preto je bohatým zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálnych látok. Vaječná bielkovina je plnohodnotná a ľahko straviteľná . 

Hlavné živiny vajec sú vitamíny D, vitamín B12,folát a selén. Je potrebné vyzdvihnúť najmä pomerne vysoký obsah vitamínu D vo vajciach, pretože poznáme len málo potravinových zdrojov tohto vitamínu. Bielkovinu z vajec dokáže náš organizmus stráviť jednoduchšie  ako bielkoviny z niektorých druhov mäsa. Žltooranžová farba žltka spôsobujú karotenoidy hlavne luteín a riboflavín,ktoré patria medzi prírodné farbivá  s autioxidačným účinkom. Tieto farbivá nosnice prijímajú v krmive, takže pokiaľ konzumujú i zelené rastliny, ich žltky majú výraznú žltooranžovú farbu. Konzumácia vajec je súčasťou kvalitnej stravy a prispieva k pocitu nasýtenia po jedle, lepšej regulácii hmotnosti.

Múka sa pestuje na našich slovenských poliach. Semolínová múka -/ Triticum durum lat./, nahrubo mletá tvrdá pšenica. Je to úplne iný druh pšenice ako klasická chlebová pšenica, od ktorej sa líši nielen geneticky, ale aj svojím zložením. Len tvrdá pšenica dáva cestovine typickú farbu, chuť, kulinársku kvalitu a výživovú hodnotu. Cestovina vyrobená z tvrdej semoliny je dobrým zdrojom kyseliny listovej vitamin B9 , vitamin B1- vitiamín, B2 – ryboflavin ,B3-neacin, ako aj vlákniny, ktorej môže byť v najkvalitnejších cestovinách až okolo 10%. 

Žltými farbivami sú prírodné kerotenoidy s antioxidačnými vlastnosťami – xatofyly. Okrem malého množstva lipidov obsahuje zvyčajne viac ako 10% bielkovín a zvyšok tvoria sacharidy – škrob. Veľmi dôležitý je aj jej nižší glykemický index ako u pšeničnej múky. Obsiahnutý škrob trávi organizmus pomalšie. Tým je nárast hladiny krvného cukru miernejší, čo je dôležité pre udržanie nielen telesnej hmotnosti, ale aj pre zabezpečenie vyrovnanej výkonnosti organizmu.

 

Proces výroby

U nás nejde o žiadnu manufaktúrnu výrobu. Všetko sa robí v malom. Proces výroby je veľmi dôležitý, aby sa zachovali všetky živiny. Vajíčka doposial drvíme ručne ako aj 80% výroby. Ďalší dôležitý faktor pri výrobe cestovín je ich pomalé sušenie. Sušíme ich 12-24 hodín do teploty 40°C bez elektrických žiaričov, len prirodzeným teplom. Ak sa cestoviny sušia pri vyšších teplotách, bielkoviny v nich sú navždy znehodnotené a sú viac-menej už nestrávitelné.

V neposlednom rade dbáme aj na enviromentálnu stopu a správame sa ekologicky. Čerstvé cestoviny, ktoré dodávame do reštaurácii a jedálni balíme tzv. „bezobalovo“, dávame ich do nádob, ktoré sa opätovne vracajú a kolujú. Sušené cestoviny balíme do materiálu z papiera, ktorý bol už recyklovaný Ďalším dôležitým procesom pri výrobe je, že používame bronzové matrice, ktoré umožňujú získat drsný povrch a ten dáva cestovinám s čerstvými vajcami špeciálnu schopnosť na uchovanie omáčky v cestovine a jej spojenie s ňou. VÔŇA, CHUŤ A PRIRODZENÁ FARBA robia z našich cestovín výnimočný, potravinonovo výživný a zdravý produkt a to len preto, že všetko robíme POCTIVO, S LÁSKOU a s RADOSŤOU.

Naša výrobná prevádzka má aj štatút chráneného pracoviska.

Mgr. Michal Benjamín Goleňa, manager fy „Cestoviny ReMi“